Уелс записа първата си историческа победа на Европейско първенство, след като се наложи с 2:1 над Словакия в Бордо.

Двата състава за първи път се появяват на този футболен форум, като за Словакия участието е дебютно като самостоятелна държава.

Това бе първи двубой от група В, където са още Англия и Русия.

И трите гола в мача паднаха след сериозни грешки и на защитите, и на вратаря на Словакия.

Още в третата минута Словакия пропусна да открие резултата, когато Марек Хамшик финтира първо трима защитници, после мина покрай още двама, Дани Уорд бе преодолян също, и само застаналият пред голлинията Бен Дейвис изби удара на Хамшик.

Уелс бързо се окопити, и атаките към Ян Козачик започнаха. В седмата минута Джо Алън не успя да отправи добър удар, но три минути по-късно резултатът бе открит.

Запазената марка на Гарет Бейл - пряк свободен удар - отново проработи! Бейл изпълни удара от близо 30 метра, а Ян Козачик помогна, като не покри добре вратата си.

Любопитното е, че точно преди 10 години, през 2006-та, уелсецът записа първия си гол с националния екип, отново в мач срещу Словакия. Попадението, отново от пряк свободен удар, го направи най-младият голмайстор в историята на Уелс, само на 17 години.

Словакия бе по-интересният отбор във втората част от първото полувреме, но няколкото опасни атаки, особено точно преди почивката, не дадоха резултат.

Словаците стартираха по-силно и след почивката. Добра възможност се откри в 55-та минута пред Роберт Мак, който получи топката след грешка в защитата на Уелс, и рамо до рамо със защитник успя да стреля силно, но топката прелетя над гредата.

Най-опасното положение за Уелс след гола бе в 57-та минута, но Матуш Козачик успя да спаси удар на Гарет Бейл с глава.

Ондрей Дуда изравни, току-що появил  се в игра, в 61-та минута. Дуда получи на точката на дузпата от Мак, и след грешка в защитата на Уелс реализира точно в центъра на уелската врата.

Словакия продължи да атакува в следващите минути, но не стигна до така нужното й второ попадение.

Финалните 20-тина минути бяха под знака на Уелс. Резервата Хал Робсън-Кану се оказа печелившата карта за Крис Коулман, като раздвижи много играта.

Той центрира отлично в 71-та минута, но Аарън Рамзи не успя да отбележи. Десет по-късно обаче Хал Робсън-Кану вече сам не сгреши.

Аарън Рамзи напредна между защитата на Словакия, която за пореден път не се справи добре, Козачик не бе на мястото си, и пасът към Хал Робсън-Кану бе на точното място, за да прати той топката в мрежата за 2:1.

Единственото чисто голово положение за Словакия до края бе в 86-та минута, когато  Адам Немец стреля с глава след центриране отляво, право в страничния стълб.

Уелс: Дани Уорд, Бен Дейвис, Нийл Тейлър, Джеймс Честър, Ашли Уилямс, Крис Гънтър, Джо Алън, Дейвид Едуардс (67- Джо Ледли), Джонатан Уилямс (71- Хал Робсън-Кану), Гарет Бейл, Аарън Рамзи (87- Джаз Ричардс).

Словакия: Матуш Козачик, Душан Швенто, Мартин Шкъртел, Ян Дюрица, Петер Пекарик, Патрик Хрошовски (60- Ондрей Дуда), Марек Хамшик, Юрай Куцка, Владимир Вайс (83- Мирослав Стох), Роберт Мак, Михал Дюриш (60- Адам Немец).