По какво англичаните приличат на власите? Да бе, каква прилика, ще кажете. Нерде Лондон, нерде Турну Мъгуреле, ако използваме лексиката на небезизвестния бос на Славия Венци Стефанов, който сравнява достолепната английска и британска столица с нашия крайдунавски Лом.

Лом и Турну Мъгуреле оттатък Дунава си приличат по много неща, но с Лондон...

И въпреки това, те си приличат по нещо с импозантния мегаполис край Темза. Там някъде, накрая на Дунава се давят власите. Направиха го и на футболния терен, минута преди края на мача срещу Франция на UEFA EURO 2016, когато румънците допуснаха решителен гол и паднаха с 1:2 от „петлите“. Спазиха популярната поговорка в мача на откриването.

Същото, даже още малко по-късно, в добавеното време, допуснаха и англичаните срещу Русия, когато Василий Березуцки отне победата от „Трите лъва“, разпределяйки само по точка за крайното 1:1.

Англия винаги тръгва с голяма кошница за всяко едно голямо първенство. И винаги от 1966 година насам се излага в решителен момент. Или губи с дузпи, или както на „Стад Велодром“ - пуска гол в последната минута. Тази година Англия отново тръгна с доста фанфари и с много надежди. Разбира се, много рано е още да отписваме островитяните, в крайна сметка нищо фатално не се е случило. Но този изравнителен гол на руснаците може и да е симптмоматичен за това, което предстои по терените на Франция.

Преди ключовия мач за съботния ден гледахме едно братско дерби с много албанци от двете страни в мача Швейцария – Албания в Група „А“. Спечелиха „кръстоносците“ с 1:0, но играейки повече от едно полувреме с човек повече. Повечето аплаузи обаче ги заслужиха балканците. С голям дух те не позволиха да се усети численото предимство на съперника и само ранният им гол и късметът по-късно дадоха победата на „Страната на шоколадите и часовниците“.

Предварителните прогнози за втората среща за деня – от Група „B” между Словакия и Уелс, сякаш накланяха везните към словаците, които биха с 3:1 в последната си контрола преди UEFAEURO 2016 не кой да е, а световния шампион Германия. Но на терена Гарет Бейл и компания отказаха да потвърдят това очаквано предимство на съперника и в крайна сметка записаха победа с 2:1 в дебютния си мач. Много важни три точки за тях, с оглед класата на останалите два съперника в групата – Англия и Русия.