Белгия направи това, което всички очакваха от отбора, и се класира за четвъртфиналите на UEFA EURO 2016. Момчетата на Марк Вилмотс обаче го сториха в изключително темпо и стил, като тотално разгромиха Унгария в осминафинала с 4:0. Така за първи път от Евро 1980 - когато "червените дяволи"  играха финал - тимът достига толкова далечен етап на европейски финали. На всичкото отгоре попаденията на Тоби Алдерверейлд, Миши Батшуай, Еден Азар и Яник Ферейра-Караско белязаха най-убедителната белгийска победа в шампионатите на Стария континент.

За Белгия следващата стъпка е двубой срещу Уелс в опит за достигане до полуфиналите, а единствената лоша новина за Вилмотс днес бе жълтият картон на Томас Вермален. Той бе втори за опитния бранител в турнира и така той ще пропусне срещата срещу "драконите", които бяха съперник на белгийците и в квалификациите.

Още преди първия съдийски сигнал на Милорад Мажич унгарците получиха лошо предзнаменование. Гласеният за титуляр Ласло Клайнхайслер се контузи по време на загравяката и това наложи включването на Адам Пинтер като играещ зад нападателя.

Стартът на срещата беше очакван, като белгийците наложиха преса по целия терен и това им спечели контрола върху топката. Само 10 минути им бяха нужни, за да стигнат и до откриващия гол. Кевин де Брюин центрира от пряк свободен удар, отсъден отляво по атаката, а подаването му към далечната греда стигна до непокритите Ромелу Лукаку и Тоби Алдервейрелд. Първият остана под топката, ала съотборникът му нанесе остър удар с глава, който матира Габор Кирали – 1:0.

Само пет минути по-късно „червените дяволи“ осъществиха скоростна контраатака, при която Лукаку изведе Де Брюин сам с рещу вратаря отдясно. Племейкърът опита да прокара кълбото между краката на вратаря, който изби в корнер.

Диктовката на Белгия продължи с всички сили, като беше очевиден стремежът да се стигне до втори гол. Мертенс опропасти възможност за такъв в 25-ата минута, когато бе изведен зад гърба на отбраната отдясно и проби в наказателното поле. Вместо да върне към точката на дузпата за Де Брюин, той опита центриране във вратарското поле, което Кирали с лекота улови.

Десет минути по-късно дейният Де Брюин бе отказан ефектно от Кирали. Играчът на Манчестър Сити стреля много мощно от пряк свободен удар, отсъден на около 22 метра почти фронтално срещу вратата. Кирали докосна кълбото с върха на пръстите си и така не му позволи да влети в мрежата. Топката отскочи в напречната греда и излезе в корнер.

Унгарците сътвориха нещо по-интересно едва към края на полувремето с два далечни шут на Ловренчич и Джуджак, които обаче не намериха целта. За сметка на това в 42-ата „маджарите“ пак трябваше да благодарят на Кирали. Поредната загубена топка в собствената половина попадна у Азар, който намери Мертенс сам срещу вратаря. Ветеранът не само, че не се огъна при силния шут по диагонала, но намери начин да го отрази с една ръка.

Само секунди след началото на втората част стражът на Унгария пак беше в центъра на обективите. Еден Азар получи отляво по атаката и без проблем развинти Кадар, за да шутира силно към близкия горен ъгъл от 20-ина метра. Кирали с една ръка прати топката над гредата.

След този епизод „маджарите“ имаха няколко по-стойностни минутки, в които се заседяха по-дълго пред вратата на Куртоа. В 54-ата Джуджак изпрати подканящо центриране за Салай, който стреля с глава, ала почти веднага Вермален блокира изстрела с гърди и изчисти в ъглов удар.

Унгарците не се отказаха да опитват с шутове от далечна дистанция. В 66-ата минута Адам Пинтер с известна доза късмет не бе далеч да изненада Куртоа. Халфът с хубав финт се освободи от Витсел пред дъгата веднага нанесе шут, който рикошира в крака на Алдерверейлд. Кълбото придоби коварна парабола, а вратарят на Белгия направи стъпка-две назад, за да боксира в корнер.

Най-интересните мигове обаче бяха оставени за заключителните минути. В 78-ата резервата Миши Батшуай прониза унгарската мрежа по-малко от 120 секунди след влизането си в игра. Еден Азар имаше основната заслуга като догони свой неуспешен пас към изтеглящия се от засадата Витсел и центрира по тревата за непокрития Батшуай. От няколко метра нападателят на Олимпик Марсилия се разписа с шут до лявата греда – 2:0.

Само две минути по-късно Еден Азар блесна ярко с третото попадение. Караско и Де Брюин подеха контраатаката, която стигна до левия фланг. Оттам Азар нахлу навътре, мина покрай трима защитници и с изстрел от границата на пеналта прати топката в долния ляв ъгъл зад Кирали – 3:0.

Финалният щрих дойде в самото продължение на срещата, когато друга резерва – Фелаини отне кълбото, а Витсел пусна напред за Раджа Наинголан. Той подбра точният момент, за да изведе отляво Караско, който вече останал сам срещу Кирали стреля ниско в близкия ъгъл за крайното 4:0.

Не пропускайте да гласувате и за Играч на мача, където ви чакат доста атрактивни награди!

Очаквайте и новото издание на играта “Гол на деня”, която може да ви дари със студена бира „Ариана“!

УНГАРИЯ – БЕЛГИЯ 0:4

0:1 Тоби Алдервейрелд 10'

0:2 Миши Батшуай 78'

0:3 Еден Азар 80'

0:4 Яник Ферейра-Караско 90+1'

Унгария (4-2-3-1): 1. Габор Кирали – 4. Тамаш Кадар, 20. Рихард Гузмич, 23. Роланд Юхаш (79' - 13. Даниел Бьоде), 2. Адам Ланг – 8. Адам Наги, 10. Золтан Гера (46' - 6. Акош Елек) – 14. Гергьо Ловренчич, 16. Адам Пинтер (75' - 17. Неманя Николич), 7. Балаш Джуджак /к/ – 9. Адам Салай

треньор: Бернд Щорк

Белгия (4-2-1-3): 1. Тибо Куртоа – 16. Томас Мюние, 2. Тоби Алдервейрелд, 3. Томас Вермален, 5. Ян Вертонген – 4. Раджа Наинголан, 6. Аксел Витсел – 7. Кевин де Брюин – 10. Еден Азар /к/ (81' - 8. Маруан Фелаини), 9. Ромелу Лукаку (76' - 22. Миши Батшуай), 14. Дрийс Мертенс (70' - 11. Яник Ферейра-Караско)