Отборите на Унгария и Португалия изиграха спиращ дъга двубой, който ще се помни дълго! В последен сблъсък от група F на UEFA EURO 2016 двата тима стигнаха до зрелищното 3:3, а голямата звезда на световния футбол Кристиано Роналдо отговори по подобаващ начин на своите критици, отбелязвайки два гола.

Унгария си бе осигурила участие в следващата фаза на турнира, докато съдбата на португалците зависеше именно от крайния изход на двубоя в Лион.

Равенството изпрати възпитаниците на селекционера Фернандо Сантош в следващата, като едни от най-добре класиралите се тимове на трето място в групите. Любопитен факт е, че Португалия се превръща в първия отбор в историята на европейски първенства, който се класира за фазата на елиминациите без победа. В трите си мача от група Е Португалия направи равенства.

Освен с двата си гола в унгарската врата, Роналдо ще запомни двубоя и с факта, че се превърна във футболиста с най-много мачове на европейски първенства. Португалецът изигра 17-тия си мач на подобни финали, изпреварвайки Едвин Ван Дер Саар и Лилиан Тюрам.

В друга мач от групата също не липсваше драма. Исландия победи с 2:1 тима на Австрия и обърка сметките на мнозина. Победният гол за дебютанта на европейски първенства падна дълбоко в добавеното време.

Така първите две места в групата останаха за Унгария и Исландия, докато Португалия остана на трета позиция.

Това означава, че на осминафиналите в турнира Унгария ще очаква класиралия се на втора позиция в група Е (Италия, Белгия, Ирландия, Швеция). Тимът на Исландия пък ще играе срещу Англия, докато Португалия ще мери сили срещу Хърватия.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО МИНУТА ПО МИНУТА!

ГЛАСУВАЙ ЗА ИГРАЧ НА МАЧА!

Очаквано мачът започна с териториален превес за сочения предварително за фаворит тим на Португалия. Кристиано Роналдо и компания обаче трудно стигаха до чисти положения пред Габор Кирали. Натискът на иберийците се изразяваше предимно в изпълнения на корнери, като за първите 15 минути на срещата тимът на Фернандо Сантош изпълни цели пет ъглови удари.

Постепенно обаче футболистите на Унгария започнаха да действат по настоятелно и пробваха да изненадат своя противник на контраатака. В 19-ата минута тимът на Бернд Щорк стигна до втория си корнер от началото от мача, след който резултатът бе открит.

След центрирането от ъгловия удар, отбраната на Поругалия не успя да изчисти добре топката, която попадна в краката на 37-годишния Золтан Гера на близо 25 метра фронтално срещу вратата. Ветеранът обработи топката необезпокояван от никой и със страхотен шут я заби в долния ляв ъгъл на Руи Патрисио. Без съмнение изпълнението на Гера бе едно от най-добрите от началото на шампионата във Франция.

Голът на унгарците подейства като студен душ за тима на Португалия. Възпитаниците на Сантош започнаха да действат припряно и често да допускат елементарни грешки.

Кристиано Роналдо име няколко шанса от преки свободни удари, но изпълненията му бяха меко казано разочароващи.

Португалия все пак дочаква своя миг три минути преди края на първата част, когато Луиш Нани изравни. Огромната заслуга за гола обаче бе именно на Роналдо. Звездата на Реал Мадрид намери с отличен пас през цялата отбрана Нани, който незабавно стреля в близкия ъгъл на Габор Кирали за 1:1.

Двата тима обаче бяха запазили истинското шоу за след почивката. Играта през втората част бе подновена с вихрено темпо, а головата фиеста започна още в 47-ата минута. Тимът на Унгария стигна до пряк свободен удар на отлична позиция пред вратата на Патрисио. Зад топката застана Балаш Джуджак, който стреля силно, топката рикошира и остави безпомощен стража на португалците, който тръгна в другия ъгъл.

Отговорът на иберийците дойде почти веднага, само три минути след гола на Унгария. Жоао Марио получи топката отдясно и веднага видя Кристиано Роналдо в наказателното поле, подавайки топката пред малкия пеналт. Нападателят на Португалия отговори по отличен начин на своите критици до този момент, отбелязвайки фамозен гол. Роналдо отклони топката с пета, като не остави никакви шансове на пазещия го бранител и вратаря Кирали.

Красивото попадение на Роналдо изобщо не смути унгарците, които отново се понесоха в предни позиции и в 55-ата минута стигнаха до нов свободен удар в близост до мястото, откъдето Джуджак вкара първия си гол в срещата, а зад топката застана отново той.

Капитанът на унгарците стреля силно с левия крак, но този път топката се отби в стената. Тя обаче отново попадна в Джуджак, който с лекота залъга двама бранители на Португалия и стреля по диагонала. Коженото кълбо рикошира в крака на Нани и за ужас на Кристиано Роналдо и компания влетя неспасяемо за трети път в мрежата на вратаря Руи Патрисио.

Това обаче далеч не бе всичко в този вълнуващ сблъсък. На сцената отново се появи вездесъщия Ронаалдо, който този път с глава наказа Габор Кирали след центриране на Рукардо Куарешма, който пък се бе появил на терена само минута по-рано.

УНГАРИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 3:3

1:0 Гера 19', 1:1 Нани 42', 2:1 Джуджак 47', 2:2 Роналдо 50', 3:2 Джуджак 55', 3:3 Роналдо 62'

Унгария (4-2-3-1): 1 Габор Кирали, 3 Михали Корхут, 20 Рихард Гузмич, 23 Роланд Юхаш, 2 Адам Ланг, 16 Адам Пинтер, 6 Акош Елек, 10 Золтан Гера, 14 Гергьо Ловренчич, 7 Балаш Джуджак, 9 Адам Салай

треньор: Бернд Щорк

Португалия (4-4-2): 1 Руи Патрисио, 19 Елисеу, 3 Пепе, 6 Рикардо Карвальо, 11 Виейриня, 8 Жоао Моутиньо, 14 Уилиам Карвальо, 15 Андре Гомеш, 10 Жоао Марио, 7 Кристиано Роналдо, 17 Нани

треньор: Фернандо Сантош