Насред „Стад дьо Франс“ Португалия написа най-славната страница във футболната си история! Дори без своя главатар Кристиано Роналдо, който се контузи рано в мача, португалските бойци на Фернандо Сантош надвиха Франция във финала на UEFA EURO 2016 с 1:0 след продължения. Единственият гол падна в 109-ата минута, когато далечният шут на Едер прониза мрежата на Уго Лорис, за да удави домакините в сълзи и да донесе първа евротитла на иберийците.

Така Португалия сложи край на 100-процентовата успеваемост на „петлите“ в европейски финали и ги лиши от възможността да спечелят трета титла. Всичко можеше и да е различно, ако резервата Андре-Пиер Жиняк не бе изтървал да реши всичко в продължението на редовните 90 минути. Нападателят имаше шанс да стреля от упор, но шутът му срещна дясната греда зад направилия геройства в срещата Руи Патрисио.

Не пропускай да участваш и в последното издание на "Играч на мача", за турнира, за да спечелиш атрактивна награда!

Първото полувреме започна обнадеждаващо за Португалия. Още в 4-ата минута Седрик Соареш метна 40-метров пас за Нани, който нахлу през дъгата. Топката му избяга надясно при овладяването, което не попречи на нападателя да стреля малко над гредата в посока далечния ъгъл.

В 7-ата минута се случи и сблъсъкът между Пайе и Роналдо, който се оказа фатален за португалеца. Французинът го атакува буйно в опит да му отнеме топката, но го удари сериозно в коляното. Още тогава Кристиано даде тревожни знаци към скамейката.

Франция успя да наложи контрол върху топката в следващите минути и в 9-ата Гризман обстрелва вратата по интересен начин. Пайе центрира отляво, а от петнайсетина метра с глава голмайсторът на „петлите“ опита да намери горния десен ъгъл. Руи Патрисио имаше други идеи и изби в корнер.

Въпреки ранните положения основният въпрос продължи да бъде дали Роналдо ще съумее да превъзмогне болката. Капитанът на португалците веднъж излезе сам, за да бъде бинтовано коляното му, ала в 25-ата минута капитулира и хвърли лентата си на тревата. С горестни сълзи на очи той бе изнесен на носилка, като по пътя към съблекалните бе окуражен и от треньора на французите Дидие Дешан.

Играта на Португалия определено пострада от случилото се, но пък Франция не изглеждаше много напорист в атаките си. Единственото по-интересно до почивката бе мощният шут на Муса Сисоко в 34-ата минута. Тогава халфът на Нюкасъл показа красив финт, за да заблуди Седрик, а после шутира с всичка сила в близкия ъгъл. Патрисио плонжира уверено и изби встрани.

Португалия имаше един-единствен по-изгоден шанс в 39-ата, когато Жозе Фонте взе високата топка след центриране на Жоао Марио от корнер. Защитникът обаче не успя да натисне кълбото надолу и то отлетя над гредата.

След паузата Франция продължи да бъде по-активният тим, макар и да не натискаше особено упорито. Първата половина на второто полувреме беше изключително лишена от ситуации, преди да дойде 66-ата минута. Тогава влезлият на смяна Кингсли Коман получи отляво и центрира перфектно за Гризман в наказателното поле, който успя да се измъкне от опеката на Рафа Герейро. От 5-6 метра обаче нападателят не можа да намери вратата, а изстрелът му с глава прелетя на сантиметри над гредата.

Четвърт час преди края дойде другата голяма възможност. Тогава Евра се включи в атаката отляво и пусна хитър пас за Жиру в наказателното поле. Нападателят загърби пазача си и от 9-10 метра стреля силно по диагонала в търсене на далечния ъгъл. Патрисио показа завидна реакция и изби с лявата ръка.

В 84-ата Муса Сисоко също опита късмета си, като изпрати изумителна тупалка от над 25 метра. Топката летеше със страшна сила към десния ъгъл на вратата, но Патрисио пак беше на познатата висота.

Най-чистата ситуация се разкри пред резервата на Франция Андре-Пиер Жиняк дълбоко в добавеното време. Коман достави много трудно подаване, което нападателят овладя вляво от вратарското поле. Със следващото си докосване той свали Пепе на тревата и веднага стреля ниско към близкия ъгъл. Патрисио беше преодолян, ала кълбото намери страничната греда и не посети мрежата.

В първото продължение двата отбора действаха изключително внимателно. Португалците обаче имаха страхотна възможност минутка преди края му. Резервата Едер скочи много високо при центрира от ъглов удар и стреля с глава, като Лорис не се намеси особено уверено. Там защитник на Франция се намеси и попречи на Нани да направи добавка.

Щастливите минути за иберйиците дойдоха в началото на следващото продължение. Първо в 108-ата минута Жоао Моутиньо изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, който бе отсъден на около 23-24 метра от вратата. Лорис беше без отговор в ситуацията, като топката разтресе напречната греда.

Само секунди по-късно обаче Португалия взе аванс в резултата. Резервата Едер се пребори за топката, за да овладее пас на Моутиньо и с Муса Сисоко на гърба тръгна към вратата. Таранът изненадващо шутира от дистанция, като го стори крайно прецизно в долния десен ъгъл – 1:0 за „мореплавателите“!

До края на мача домакините изгледаха твърде сащисани, за да създадат каквото и да било в предни позиции и така трябваше да гледат отстрани как португалците вдигат купата. През цялото време контузеният Роналдо не спря да надъхва съотборниците си и да им дава указания редом до Фернандо Сантош, макар това да е забранено от правилника.

ПОРТУГАЛИЯ – ФРАНЦИЯ 1:0

1:0 Едер 109'

Португалия (4-1-3-2): 1. Руи Патрисио – 21. Седрик Соареш, 3. Пепе, 4. Жозе Фонте, 5. Рафаел Герейро – 14. Уилиам Карвальо – 16. Ренато Санчес (78' - 9. Едер), 23. Адриен Силва (66' - 8. Жоао Моутиньо), 10. Жоао Марио – 7. Кристиано Роналдо /к/ (25' - 20. Рикардо Куарешма), 17. Луиш Нани

Треньор: Фернандо Сантош

Франция (4-4-1-1): 1. Юго Лорис /к/ - 19. Бакари Саня, 21. Лоран Кошчелни, 22. Самюел Умтити, 3. Патрис Евра – 18. Муса Сисоко (110' - 11. Антони Марсиал), 15. Пол Погба, 14. Блез Матюиди, 8. Димитри Пайе (58' - 20. Кингсли Коман) – 7. Антоан Гризман – 9. Оливие Жиру (77' - 10. Андре-Пиер Жиняк)

Треньор: Дидие Дешан

Стадион: „Стад дьо Франс“ (Париж)

Главен съдия: Марк Клатенбърг (Англия)