Световният шампион Германия започна победоносно участието си на UEFA EURO 2016. В първия си мач от група C, възпитаниците на Йоаким Льов надделяха с 2:0 над Украйна след голове на Шкодран Мустафи през първата част и резервата Бастиан Швайнщайгер в продължението на срещата.

Въпреки че не разкри пълния си потенциал, Бундестимът предложи изключително прагматичен футбол и заслужено се поздрави с крайния успех. Така Германия продължи успешната си серия срещу Украйна. До този момент двата тима са изиграли пет двубоя помежду си, като Бундестимът няма загуба – 3 победи и две равенства.

НАЙ-ВАЖНОТО МИНУТА ПО МИНУТА

Първата добра възможност в мача дойде в 4-ата минута, когато Юлиан Дракслер се озова на отлична позиция в наказателното поле, но ударът му премина покрай вратата. Отговорът на украинците дойде буквално след секунди. Йехвен Коноплянка пробва рефлексите на Нойер със страхотен шут, но стражът на Германия показа истинска класа.

В 12-ата минута Йонас Хектор също имаше добра възможност да открие, но ударът му с неудобния за него десен крак не затрудни вратаря на Украйна.

Нищо обаче не успя да спаси Андрий Пятов в 19-ата минута, когато Шкодран Мустафи бе безапелационен и откри резултата. След центриране на Тони Кроос от свободен удар, централният бранител бе изпуснат в наказателното поле и с глава разстреля стража на украинците. Основна вина при попадението на световния шампион имаше Сидорчук, който не успя да опази връхлитащия защитник. Това бе първи гол за Мустафи с националната фланелка и номер 66 за Германия на европейски финали.

Противно на очакванията, тимът на Йоги Льов не успя да се възползва от импулса в играта си и отстъпи инициативата на своя противник. Футболистите на селекционера Михайло Фоменко пропуснаха няколко великолепни възможности, като само късметът и Мануел Нойер спасиха Бундестима от изравняване.

В 37-ата минута Джером Боатенг трябваше да се намесва решително след удар на Йехвен Коноплянка. Бранителят не Германия изчисти топката от голлинията, но използваната технология ясно показа, че гол няма.

Две минути по-късно Украйна все пак отбеляза гол, но попадението бе правилно отменено заради засада. До края на първата част Шевчук също имаше добра възможност да изравни, но и той не съумя да преодолее стража на германския тим.

Второто полувреме определено бе изцяло за тима на Йоаким Льов. Германия имаше превес в играта и почти не допусна опасни ситуации пред Мануел Нойер, а от своя страна създаде няколко отлични шанса.

Първите две положения бяха дело на Дракслер и Тони Кроос. Ударът на Дракслер бе отразен от Пятов, докато изстреълт на Кроос профуча над напречната греда.

Опитите за атаки на украинците бяха епизодични, а редките удари към Нойер не представляваха никаква трудност за немския страж.

В заключителните няколко минути на мача дойде и развръзката в срещата. Две минути преди изтичането на редовното време, Шкодрам Мустафи можеше да се превърне в антигерой за своите, като при един опит да върне топката към Нойер, защитникът прехвърли своя вратар, но футболист на Украйна не успя да догони коженото кълбо и то излезе в корнер.

В 90-ата минута на срещата в игра се появи ветеранът Бастиан Швайнщайгер, който имаше нужда само от две минути, за да се разпише и да оформи крайното 2:0. След страхотна контраатака и прекрасен пас Месут Йозил отляво, Швайщайгер се разписа, вкарвайки първия си гол за Германия от 2011 година.

В другия мач от група С, Полша надделя с 1:0 над Северна Ирландия.

Германия - Украйна 2:0

1:0 Мустафи 19'

2:0 Швайншайгер 90+3'

Германия: 1 Мануел Нойер, 3 Йонас Хектор, 2 Шкодран Мустафи, 4 Бенедикт Хьоведес, 17 Жером Боатенг, 6 Сами Кедира, 8 Месут Йозил, 11 Юлиан Дракслер, 18 Тони Кроос, 19 Марио Гьотце, 13 Томас Мюлер

Украйна: 12 Андрий Пятов, 3 Йевхен Качериди, 20 Ярослав Ракитский, 13 Вяческав Шевчук, 17 Артьом Федетский, 6 Тараз Степаненко, 9 Виктор Коваленко, 16 Серхий Сидорчук, 7 Андрий Ярмоленко, 10 Йевхен Коноплянка, 8 Роман Зозуля

Рефер: Мартин Аткинсън, Англия