Исландия продължава да пише футболната си история със златни букви.

Малката островна държава се наложи с 2:1 над колоса Англия и се класира на четвъртфинал на Европейско първенство, в дебютното си участие на такъв форум.

Исландия ще срещне Франция на "Стад дьо Франс" на 3 юли.

Англия продължава да не може да прескочи елиминациите на голям шампионат, като за последно го стори преди 10 години.

Исландия напълно заслужи мястото си в следващата фаза, като успя да обърне резултата срещу именития си опонент, игра по-стабилно, и създаде още положения, с които можеше да постигне и много по-изразителен резултат.

Англичаните играха малко по-успешно преди почивката, но нямаха чиста, 100-процентова голова ситуация през второто полувреме, и единствено вял удар на Хари Кейн бе в очертанията на вратата.

Двубоят иначе започна обещаващо за Англия, с ранен гол, още в четвъртата минута. Той падна от дузпа, отсъдена за фаул на исландския вратар срещу Рахийм Стърлинг. Уейн Рууни изпълни отлично удара от бялата точка, за 1:0.

Само две минути по-късно обаче Исландия изненадващо изравни. Английската защита заспа при едно центриране в пеналта, и покри засадата, а Кайл Уокър изпусна Рагнар Сигурдсон, за да може той да реагира и да засече в мрежата!

Англичаните имаха нужда от десетина минути, за да се окопитят и да започнат да гледат към противниковата врата. Това обаче ставаше предимно с далечни удари към перфектния след дузпата вратар на Исландия Ханес Халдорсон.

КАК ПРЕМИНА МАЧЪТ - ВИЖ В GONG.BG ТУК!

ДАЙ СВОЯ ГЛАС ЗА ИГРАЧ №1 В НЕГО!

Нова трагична изява на английската защита доведе до втори гол за Исландия. Гари Кейхил не успя да спре удара на Колбейн Сигторсон, на Джо Харт се намеси ужасяващо, и топката мина под плонжа му, за да влезе бавничко в мрежата.

Хари Кейн отправи най-добрия удар за Англия през първото полувреме в 28-та минута, след центриране отдясно на Стъридж, силно воле, но Халдорсон за пореден път спаси.

Стражът бе непробиваем до края на полувремето, и Исландия се оттегли на почивка с аванс от 2:1.

Рой Ходжсън опита да промени нещо в играта на своите като пусна в игра Джак Уилшър на почивката. Вместо това обаче, първата чиста голова опасност за второто полувреме бе за Исландия.

Отново английската защита не бе позиционирана добре, в 55-та минута, след центриране от корнер исландски футболист свали с глава, а Рагнар Сигурдсон за малко да отбележи фантастичен гол със задна ножица, но топката попадна право в тялото на Джо Харт.

Вместо Англия да започне да натиска масирано, исландците владееха положението, и в 73-та минута Севарсон отправи нов опасен удар към Харт.

Появата на Джейми Варди на терена също не се отрази особено, и англичаните така и не достигаха до голови възможности.

Исландия пропусна да реши всичко в 83-та минута, след страхотно изпълнение на Арон Гунарсон, който бе изведен от Бьодварсон очи в очи с Харт. Джак Уилшър също се опита да попречи на Гунарсон, който обаче успя да стреля от скъсен ъгъл, и Харт отрази.

Финалният коз на Ходжсън бе Маркъс Рашфорд, влязъл в игра четири минути преди края, и младокът внесе свежест в атаката.

Трите минути добавено време обаче също не стигнаха, и дори не се стигна до абсолютна обсада.

Така Исландия написа поредните златни букви в историята си, и още в първото си участие на Европейско първенство достига до четвъртфинал, като изхвърли с убедителна игра Англия от шампионата.

Англия: Джо Харт, Кайл Уокър, Крис Смолинг, Гари Кейхил, Дани Роуз, Ерик Дайър (46-Джак Уилшър), Деле Али, Уейн Рууни (87-Маркъс Рашфорд), Рахим Стърлинг (60-Джейми Варди), Даниъл Стъридж, Хари Кейн.

Исландия: Ханес Халдорсон, Ари Скуласон, Рагнар Сигурдсон, Биркир Севарсон, Гилфи Сигурдсон, Кари Арнасон, Биркир Бярнасон, Йохан Гудмундсон, Арон Гунарсон, Йон Дади Бьодварсон (88-Арнор Ингви Траустасон), Колбейн Сигторсон (77-Елмар Бярнасон).